הסדר טיעון

הסדר טיעון הוא הסכם משפטי הנערך בין המדינה לבין הנאשם, אשר מתגבש לאחר משא ומתן שמתנהל בין הצדדים. במסגרת המשא ומתן, הנאשם מתחייב להודות בעובדות כתב האישום המקורי (כפי שייחסה לו המאשימה בראשיתו של ההליך) או בעובדות כתב האישום המתוקן. למעשה, על פי נתוני משרד המשפטים, מתוך כלל כתבי האישום שהוגשו בשנת 2018, כ-84% הסתיימו בהסדר טיעון. בשורות הבאות, עורך דין פלילי ברוך גדע מסביר אודות יתרונותיו של הסדר הטיעון, תוכנו של הסדר הטיעון ועל חשיבות הייצוג המשפטי כחלק מהשאיפה להשיג הסדר טיעון מקל. 

יתרונותיו של הסדר הטיעון

במסגרת המשא ומתן, יוכל הנאשם לבקש להפחית את העונש הצפוי לו על ידי תיקון של עובדות כתב האישום ו/או תיקון סעיפי העבירות וזאת בכפוף להודאה באשמה.

מעבר להקלה בעונשו של הנאשם, גם רשויות התביעה וגם בתי המשפט נהנים מיתרונותיו של הסדר הטיעון, אשר חוסך עבורן זמן ועלויות רבות. במקרים מסוימים, הסדר הטיעון אף חוסך מנפגע העבירה להעיד בבית המשפט ובכך נחסכת החוויה הלא נעימה של קטינים, נפגעי עבירות אלימות ונפגעי עבירות מין להעיד על דוכן העדים.

תוכן הסדר הטיעון

לעניין העונש, הסדר הטיעון יכול לקבוע את אחת מהאפשרויות הבאות:

  1. שיקול הדעת לעניין העונש יהיה בידי בית המשפט.

  2. טווח ענישה - לדוגמה סיכום בין הצדדים להסדר כי טווח הענישה יהיה בין 3-6 שנות מאסר ובית המשפט יכריע לעניין העונש במסגרת טווח הענישה.

  3. עונש מוסכם - ההסדר מוגש לאחר שהתביעה והנאשם הגיעו להסכמה עונשית. הסדר מסוג זה מפזר את מסך הערפל האופף את הנאשם ומאפשר לו לקבל וודאות לעניין גזר דינו.עם זאת, חשוב לציין כי בית המשפט אינו צד להסדר הטיעון, וכפועל יוצא מכך, אינו מחויב בו. נקודת המוצא היא כי לרוב, בתי המשפט יקבלו את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים מבלי להתערב בו, אלא במקרים של חוסר סבירות קיצוניים.

  4. ענישה פתוחה - כל צעד טוען באופן חופשי לעניין העונש.

הסדר טיעון במשפט הפלילי - חשיבות הייצוג המשפטי 

הסתייעות בעורך דין הבקיא ברזי המשפט הפלילי עשויה להגביר את הסיכוי להשיג את הסדר הטיעון המקל ביותר. לעורך דין פלילי בעל ניסיון יש את היכולת לנתח את המצב המשפטי ואת תיק החקירה בעין משפטית תוך איתור מחדלי חקירה, יישום הפסיקה והפרקטיקה הנהוגה ובכך למצות את הליכי המשא ומתן עם המדינה עד תום.  

אדם שאינו בעל היכולת המשפטית הנכונה יכול לעתים להביא לתוצאה לא רצויה לטווח הרחוק וחשוב מאוד כי מקרים משמעותיים כאלה בחיי אדם, יטופלו על ידי מי שהוא בעל מומחיות וניסיון מתאימים.

משרדנו ממוקם בקריות, זמין לרשותכם 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע וישמח לתת מענה בכל שאלה הקשורה בהליך הפלילי. 

פנה להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.

מאמר זה נכתב ע"י עורך דין פלילי בקריות ברוך גדע. המאמר מספק מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו. אין להסתמך על האמור במאמר זה מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם ועשויים להשתנות מעת לעת.

עורך דין פלילי ברוך גדע

זומנת לחקירה במשטרה? זקוק לייעוץ משפטי מעורך דין פלילי?

משרדנו זמין 24 שעות ביממה במספר 055-6601981 או

השאר פניה ונחזור אליך תוך זמן קצר:

אזורי שירות

עורך דין פלילי בצפון

עורך דין פלילי בקריות

עורך דין פלילי בחיפה

עורך דין פלילי במרכז

עורך דין פלילי בתל אביב

עורך דין פלילי בירושלים

עורך דין פלילי באשדוד

עורך דין פלילי באשקלון

עורך דין פלילי בבאר שבע

עורך דין פלילי ברוך גדע  

בקרו אותנו גם בפייסבוק:

כל הזכויות שמורות לעורך דין פלילי ברוך גדע ©