Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page
compress bg (1).webp
עורך דין ברוך גדע
055-660-1981
ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים פליליים בכל רחבי הארץ
עורך דין פלילי ברוך גדע
לייעוץ התקשרו 055-660-1981 או השאירו פרטים:
-אודות הכותב-
עורך דין ברוך גדע

עו"ד ברוך גדע, מייסד המשרד, בוגר תואר ראשון במשפטים, יוצא פרקליטות מחוז חיפה ומומחה בייעוץ, ליווי וייצוג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים. 

לקריאה נוספת

-לקוחות ממליצים-

עורך דין מעצרים


עורך דין מעצרים
עורך דין מעצרים

בהליך הפלילי קיימים שני סוגי מעצרים: מעצר ימים ומעצר עד תום ההליכים. המשותף לשניהם הוא שטרם הוכחה אשמתו של החשוד (כשמדובר במעצר ימים) או הנאשם (כשמדובר במעצר עד תום ההליכים). השמתו של אדם במעצר מאחורי סורג ובריח ושלילת חירותו הנו אקט דורסני הפוגע בזכויותיו הבסיסיות. לכן, כלל הוראות החוק העוסקות במעצרים מחייבות את גורמי האכיפה לנהוג בזהירות רבה טרם קבלת החלטה על מעצרו של החשוד או הנאשם. בשורות הבאות, עו"ד מעצרים ברוך גדע מסביר אודות הליך מעצר ימים ועל חשיבות הייצוג המשפטי במסגרת הליך זה.


עורך דין מעצרים – מהו מעצר ימים?

מעצר ימים מכונה גם מעצר לצרכי חקירה. מדובר בשלב התחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי אשר במסגרתו מבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד. כלל דיוני המעצרים מתקיימים בבתי משפט השלום הפזורים בארץ, בלא קשר לחומרת העבירה. כך למשל, אדם החשוד בביצוע עבירה מסוג רצח – יובא להארכת מעצר בבית משפט השלום. דיוני הארכת מעצר בדרך כלל קצרים במיוחד, האורכים כמספר דקות בודדות. מטעם המדינה, מופיע טוען המעצרים של תחנת המשטרה ומטעם הנאשם מופיע עורך דין מעצרים.


עורך דין מעצר מסביר מהם התנאים להארכת מעצר ימים

התנאים להארכת מעצר ימים מעוגנים בסעיף 13 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996. בהתאם לחוק, בית המשפט לא יצווה על מעצרו של אדם, אלא אם כן התקיימו התנאים הבאים:

  • יסוד סביר לחשד - קיים יסוד סביר לחשד כי האדם ביצע עבירה בת מעצר – עבירה מסוג עוון או פשע.

  • עילת מעצר – גם אם האדם ביצע עבירה, כל עוד אין עילת מעצר אזי למעשה אין סיבה להאריך את המעצר. עילות המעצר הן:

  • שיבוש – השפעה על עדים, העלמת ראיות וכיוצא באלה.

  • מסוכנות – מסוכנותו של האדם נלמדת מעברו הפלילי ומחומרת העבירה המיוחסת לו. או צרכי חקירה.

  • צרכי חקירה – ישנן פעולות שניתן לבצע רק כאשר החשוד נתון במעצר. למשל: הפעלת מדובב או ביצוע תרגילי חקירה אחרים.


חשוב להדגיש: גם אם כל התנאים מתקיימים, עדיין – על בית המשפט לבחון חלופת מעצר מקלה, ככל שזו הוצעה על ידי החשוד. למשל: שחרור למעצר בית, שחרור למעצר בית במקום אחר, הפקדה כספית, ערבות אישית וכיוצא באלה. לפירוט נוסף, היכנסו למאמר העוסק במעצר ימים.


בכמה זמן אפשר להאריך מעצר ימים?

ניתן להאריך מעצר ימים לתקופה מרבית של 15 ימים בכל פעם. לאחר 15 ימים, בסמכות שופט המעצרים להאריך את המעצר פעמים נוספות ובלבד שסך ימי המעצר לא יעלה על 30 ימים. במקרים מורכבים, הארכת מעצר מעבר ל-30 ימים אפשרית, אולם טעונה את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. במקרה כזה, שופט המעצרים רשאי להאריך את מעצרו של החשוד לתקופה מרבית של 75 ימים ולאחר מכן, הארכה נוספת תינתן מאת שופט בית המשפט העליון אשר רשאי להאריך את המעצר לתקופות של 90 ימים מעת לעת. חשוב להדגיש כי אלו הן הוראות החוק, אולם במקרים ה"קלאסים" המשטרה מבקשת להאריך מעצר בכחמישה ימים, תוך הצגת פעולות חקירה מפורטות בפני השופט במהלך הדיון.


היכן ומתי מתקיימים דיוני מעצר ימים?

כלל דיוני המעצר מתקיימים בבתי משפט השלום הפזורים בארץ, בהתאם למקום מעצרו של החשוד או מקום היחידה החוקרת.

בדרך כלל הדיונים מתחילים החל מהשעה 08:30 בבוקר, אולם לא ניתן לדעת באיזו שעה בדיוק הדיון בעניינו של קרובכם יתקיים, וההמתנה עשויה להימשך זמן רב.


דיוני מעצרים – נוכחותם של קרובים ובני משפחה באולם

אם קרוב אליכם נעצר חשוב להגיע לדיונים וללוות את קרובכם גם אם אתם סולדים מהמעשה אותו ביצע. עצם נוכחותכם באולם בית המשפט, תעלה את מורל החשוד ותעודד אותו כך שירגיש שהוא אינו לבד במערכה.


עו"ד מעצר - שחרור בתנאים מגבילים

במרבית המקרים שבהם החשוד ישוחרר ממעצר, בית המשפט ישחררו בתנאים מגבילים וזאת על מנת להבטיח את התייצבותו של החשוד בחקירה ולמנוע מהחשוד לשבש הליכי חקירה.

בהתאם לסעיף 48 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996, בית המשפט רשאי להורות על הפקדת ערובה, איסור יציאה מהארץ והפקדת דרכון, הרחקה מאזור ממקום ביצוע העבירה או ממקום אחר בארץ, איסור לקיים קשר או להיפגש עם אדם מסוים, הפקדת כלי ירייה, מעצר בית, להודיע על שינוי במען המגורים ובמקום העבודה, להתייצב לבדיקה פסיכיאטרית, להימצא בפיקוחו של קצין מבחן ועוד.

חשוב להדגיש כי חלק מהתנאים המוזכרים לעיל, מותנים בהסכמתו של החשוד ו/או אם אושרו ע"י שירות המבחן.


עורך דין שחרור ממעצר – חשיבות הייעוץ המשפטי במסגרת מעצר ימים

קיימת חשיבות לשכירת שירותיו של עורך דין מעצרים מנוסה ובקיא ברזי המשפט הפלילי ובפרט בדיני מעצרים. הסיבה העיקרית לכך היא כי בשלב זה, עורך הדין והחשוד אינם חשופים לחומרי החקירה כלל.

ניהול התיק, הסקת המסקנות, והיכולת להבין את התמונה המשפטית על ידי הסניגור - נעשית על ידי שיחותיו עם החשוד, על סמך ניסיונו המקצועי של עורך הדין ועל סמך תשובותיו של טוען המעצרים אשר ניתנו במסגרת דיוני המעצר הקודמים בתיק, ככל שנערכו. מדובר במצב של נחיתות משפטית מובהקת אשר רק עורך דין פלילי העוסק בדיני המעצרים יוכל לגשר עליה ובכך להביא לשחרורו של החשוד ממעצר או לשיפור בתנאי מעצרו.מהצלחותיו של עורך דין מעצרים ברוך גדע: שחרור לקוח המשרד שנעצר עקב חשד לעבירת איומים, חבלה במזיד ברכב והפרת הוראה חוקית

לקוח המשרד, בעל עבר פלילי מכביד, נעצר והובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב. במהלך הדיון, משטרת ישראל ביקשה להאריך את מעצרו של הלקוח בחמישה ימים על מנת לבצע פעולות חקירה שונות. טוען המעצרים הדגיש במהלך הדיון את מסוכנותו של הלקוח, כפי שמשתקפת מעברו הפלילי. כב' השופטת ענת יהב קיבלה את טענותיו של עו"ד ברוך גדע והורתה על שחרורו של הלקוח:

להלן פרוטוקול הדיון, מפאת צנעת הפרט שם הלקוח ופרטים מסוימים הושחרו:עורך דין מעצרים - דוגמה לשחרור ממעצר


עורך דין מעצרים - דוגמה לשחרור ממעצר


עורך דין מעצרים - דוגמה לשחרור ממעצר

מהצלחות של עו"ד מעצרים ברוך גדע: שחרור לקוח המשרד שנחקר בחשד לעבירת אלימות כלפי בן משפחה ותקיפת שוטרים

לקוח המשרד, נעצר בתחנת משטרת זיכרון יעקב ונחקר בחשד לעבירת תקיפת שוטרים, הפרת הוראה חוקית, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו ואיומים.


בין הלקוח לבני משפחתו קיים סכסוך מתמשך. במסגרת הסכסוך, הוצא נגד הלקוח צו למניעת הטרדה מאיימת. על פי החשד, הלקוח הפר את צו הרחקה בכך שהגיע לחצר ביתם של בני משפחתו ואיים עליהם. בשלב זה, הוזעקה למקום ניידת משטרה במטרה לטפל באירוע. הלקוח השליך על שוטרת הסיור כוס תה חם ונמלט מהמקום.

כעבור יממה, הלקוח פנה למשרדנו לקבלת ייעוץ לפני חקירה. בתום חקירתו, הלקוח שהה לילה במעצר ולאחר מכן הובא לבית משפט השלום בחדרה לדיון הארכת מעצר. במהלך הדיון, טוען המעצרים תיאר את חומרת מעשיו של הלקוח וביקש להאריך את מעצרו בחמישה ימים. מנגד, עו"ד ברוך גדע הצביע על כשלים ראייתיים בתיק והעלה בפני בית המשפט את נסיבותיו האישיות של הלקוח. לבסוף, כב' השופט יעקב גולדברג מבית משפט השלום בחדרה נעתר לטענות ההגנה והורה על שחרורו של הלקוח לאלתר.


להלן פרוטוקול הדיון, מפאת צנעת הפרט שם הלקוח ופרטים מסוימים הושחרו:


פרוטוקול שחרור ממעצר


פרוטוקול שחרור ממעצר

פרוטוקול שחרור ממעצר

פרוטוקול שחרור ממעצר

קרוב אליכם נעצר? זקוקים לעורך דין מומחה בשחרור ממעצר?

אתם לא לבד. עורך דין מעצרים ברוך גדע זמין עבורכם 24 שעות ביממה. עורך דין ברוך גדע עוסק במשפט פלילי ומופיע באופן תדיר בדיוני הארכות מעצר. במצבי חירום, ניתן ליצור קשר ישירות עם עו"ד ברוך גדע במספר 055-6601981, או השאירו פרטים ואנו נחזור בהקדם.


משרדנו מתחייב להקצות את כלל המשאבים העומדים לרשותו, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורכם ולהביא לשחרורו של קרובכם בהקדם!

留言


bottom of page