• עו"ד ברוך גדע

שינוי עילת סגירה של תיק פלילי

עודכן ב: מרץ 31לפני שנסביר על החשיבות שבשינוי עילת סגירה של תיק פלילי, נצעד מספר צעדים לאחור על ציר הזמן בהליך הפלילי: כשאדם נחקר באזהרה במשטרה, נפתח במערכת המשטרתית תיק מב"ד (ממתין לבירור דין), חומרי החקירה מועברים לרשויות התביעה – לפרקליטות או לחטיבת התביעות במשטרה. ככל שיוחלט שלא להגיש כתב אישום כנגד החשוד, אזי התיק הפלילי ייסגר באחת מעילות הסגירה המנויות בחוק, כפי שיפורט בהמשך. רבים טועים לחשוב כי עצם העובדה שתיק החקירה בעניינם נסגר – כך גם ימחק התיעוד מהמרשם המשטרתי, אלא שלמעט מקרים שבהם התיק נסגר בעילה של חוסר אשמה, התיק יישאר ברישום המשטרתי ויהיה חשוף לגורמים שונים, עובדה שיש בה לפגוע בעתידו של האדם להתקבל למקומות עבודה שונים ולהתקדם בקריירה המקצועית. לכן, ישנה חשיבות לבקש את שינוי עילת הסגירה של התיק. במאמר זה, עו"ד ברוך גדע מסביר כיצד להביא לשינוי עילת סגירה של תיק פלילי שנסגר.


שינוי עילת סגירה של תיק פלילי – מה הן עילות הסגירה?

בתום החקירה, היחידה החוקרת מעבירה את התיק לאחת מרשויות התביעה. במרבית המקרים, התיק יועבר לפרקליטות או ליחידת התביעה במשטרה, בהתאם לסוג העבירה. ביחידת התביעות ובפרקליטות מועסקים עורכי דין אשר תפקידם לייצג את מדינת ישראל בהליכים פליליים. ככל שתתקבל החלטה שלא להגיש כתב אישום, אזי התיק ייסגר באחת מעילות הסגירה הבאות:

  1. היעדר ראיות מספיקות (חוסר ראיות) – בהתאם לעילה זו התיק ייסגר מאחר שאין די בראיות שנאספו על ידי היחידה החוקרת כדי לבסס סיכוי סביר להרשעה.

  2. חוסר אשמה – אין בחומר הראיות כל ראיה הקושרת את החשוד לביצוע העבירה. חשוב לציין - רק תיק שנסגר בעילה של חוסר אשמה ימחק מרישומיה הפנימיים של המשטרה. לכן, בבואנו לנסח בקשה לשינוי עילת סגירה של תיק פלילי, נבקש לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה.

  3. נסיבות העניין בכללותן אינן מצדיקות העמדה לדין (חוסר עניין לציבור) - על אף שישנן די ראיות לשם העמדה לדין, נסיבות המקרה אינן מצדיקות העמדה לדין פלילי. לרוב, מדובר במעשים קלי ערך שרשויות התביעה אינן מוצאות טעם "להטריח" בגינם את המערכת המשפטית כולה.

  4. סגירת תיק בהסדר מותנה – ישנם מצבים שבהם על אף שישנן מספיק ראיות, התביעה תסגור את התיק בהסדר מותנה, תוך התחייבות מצד מבצע העבירה להודות, לשלם פיצוי, קנס או התחייבות מביצוע עבירה בעתיד.


בקשה לשינוי עילת סגירה

הזכות להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה מעוגנת בסעיף 62(ב)(4) לחוק סדר הדין הפלילי אשר קובע כדלקמן:


"החשוד יהיה רשאי לפנות לתובע שסגר את התיק בבקשה מנומקת לשנות את עילת הסגירה; תיק שנסגר בשל חוסר אשמה, יימחק רישומו מרישומי המשטרה".

כאמור, רק תיק שנסגר בעילה של חוסר אשמה נמחק מרישומיה הפנימיים של המשטרה. יתר עילות הסגירה האחרות מופיעות ברישומיה הפנימיים של המשטרה.


מדוע חשוב לשנות את עילת הסגירה?

אף על פי שתיק סגור איננו מהווה הרשעה, ישנם גופים המנויים בחוק אשר חשופים למידע זה, דבר אשר עלול לפגוע בעתידו האישי והמקצועי של האדם. כך למשל, בעניינו של ד', לקוח המשרד אשר התפרנס למחייתו כמאבטח. ד' נחקר בחשד לביצוע עבירה פלילית ובסופו של יום, תיק החקירה נגדו נסגר בעילה של חוסר ראיות. על אף שנגד ד' כלל לא הוגש כתב אישום והוא לא הורשע בדין – פעילותו כמאבטח לא התאפשרה. ד' פנה למשרדנו על מנת לשנות את עילת הסגירה ל"חוסר אשמה" ובמקרה זה, חטיבת התביעות נעתרה לבקשה.


מה המועד להגשת בקשה לשינוי עילת סגירה?

תופתעו לגלות, אך החוק אינו מגביל את הגשת הבקשה לשינוי עילת סגירה בזמן. לכן, ניתן להגיש את הבקשה אף בחלוף שנים מיום החקירה.


ניסוח בקשה לשינוי עילת סגירה

לצורך ניסוח בקשה לשינוי עילת הסגירה, עורך הדין מגיש בקשה לצילום חומר הראיות בתיק, לומד את התיק ומנתח אותו בעין משפטית על כל המשתמע מכך. בתוך כך, עורך הדין מנסח את הבקשה לשינוי עילת סגירה תוך העלאת טענות משפטיות, הצגת סתירות בחומר הראיות, איתור מחדלי חקירה, ליקויים משפטיים וכיוצא באלה - כל זאת במטרה לשכנע את התביעה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה. בנוסף, עורך הדין מעלה טענות בדבר נסיבותיו האישיות של החשוד, פירוט הנזק התדמיתי שיגרם לו בשל רישום קיים ועוד.


עורך דין פלילי מומלץ להגשת בקשה לשינוי עילת סגירה

הסתייעות בעורך דין פלילי לשם ניסוח בקשה לשינוי עילת סגירה הינה הכרחית, וזאת מאחר שבמסגרת הבקשה יש להצביע על טענות משפטיות שונות.

זכרו! ניסוח בקשה לשינוי עילת סגירה על ידי מי שאינו עוסק בפלילים או באופן עצמאי עשויה להוביל לנזקים בלתי הפיכים ואף להוביל לכך שהתיק יפתח!


מעוניינים להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה?

למשרדנו ניסיון רב במחיקת רישום פלילי ובשינוי עילות סגירה.

פנו להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981 או השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר.

עורך דין פלילי ברוך גדע

זומנת לחקירה במשטרה? זקוק לייעוץ משפטי מעורך דין פלילי?

משרדנו זמין 24 שעות ביממה במספר 055-6601981 או

השאר פניה ונחזור אליך תוך זמן קצר:

עורך דין פלילי ברוך גדע  

בקרו אותנו גם בפייסבוק:

הבהרה: כל המובא באתר מספק מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו.

אין להסתמך על הכתוב מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום הפלילי בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה.

הדברים נכונים למועד כתיבתם ועשויים להשתנות מעת לעת בהתאם לחוק והפסיקה.

כל הזכויות שמורות לעורך דין פלילי ברוך גדע ©