Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page
compress bg (1).webp
עורך דין ברוך גדע
055-660-1981
ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים פליליים בכל רחבי הארץ
עורך דין פלילי ברוך גדע
לייעוץ התקשרו 055-660-1981 או השאירו פרטים:
-אודות הכותב-
עורך דין ברוך גדע

עו"ד ברוך גדע, מייסד המשרד, בוגר תואר ראשון במשפטים, יוצא פרקליטות מחוז חיפה ומומחה בייעוץ, ליווי וייצוג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים. 

לקריאה נוספת

-לקוחות ממליצים-

הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים ברשת


הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים ברשת

בשנים האחרונות חלה עליה בעבירות המתרחשות במרחב הווירטואלי. כפועל יוצא מכך, מדי שנה מוגשות למשטרת ישראל מאות תלונות בגין פרסום תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני. במרבית המקרים, החשודים בביצוע עבירה זו אינם "עבריינים מקצועיים", אלא אזרחים נורמטיביים אשר קיבלו באקראי תוכן בעל אופי מיני והפיצו אותו בלא כוונה לפגוע במתלונן ולעתים אף מבלי לדעת שמדובר בעבירה פלילית. לדוגמה: מקרה שהגיע לטיפול משרדנו בו נער כבן 14 מצפון הארץ קיבל מחברו לכיתה סרטון עירום של נערה מהשכבה. הלקוח שיתף את הסרטון באמצעות הוואטסאפ לחבר אחר, והאחרון העביר את הקובץ בקבוצות וואטסאפ וטלגרם. כעבור זמן קצר, הנערה גילתה שמרבית השכבה צפו בסרטון ומכאן הדרך לחקירתם במשטרה של מעורבים רבים בפרשה הייתה קצרה. דוגמה זו, הינה אחת מני רבות אודות היקף התופעה. במאמר זה, עורך דין ברוך גדע מסביר אודות העבירה והעונש הקבוע לצדה.


פרסום תמונות וסרטונים אינטימיים ברשת – רקע חקיקתי

על מנת להיאבק בתופעה של הפצת תכנים בעלי אופי מיני ברשת, בחודש ינואר 2014 התקבל תיקון מס' 10 לחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח – 1988. במסגרת התיקון לחוק, נוסף סעיף 3(א)(5א) הזכה לכינוי "חוק הסרטונים". להלן לשון החוק:

"(5א) פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום, ואולם במשפט פלילי או אזרחי לפי פסקה זו תהא זו הגנה טובה למפרסם אם מתקיים אחד מאלה:
(א)הפרסום נעשה בתום לב, בשים לב לנסיבות הפרסום, תוכנו, צורתו, היקפו ומטרתו;
(ב)הפרסום נעשה למטרה כשרה;
(ג)יש בפרסום עניין ציבורי המצדיק אותו בנסיבות העניין, ובלבד שאינו כוזב, או שהוא הבעת דעה או ביקורת על בעל תפקיד ציבורי בקשר לתפקידו, והפרסום לא חרג מתחום הסביר לשם השגת מטרתו;
בפסקה זו, "תצלום, סרט או הקלטה" – לרבות עריכה או שילוב של כל אחד מהם, ובלבד שבנסיבות העניין ניתן לזהות את האדם;"

מה העונש על הפצת תמונה או סרטון אינטימי?

סעיף 5 לחוק למניעת הטרדה מינית קובע כי דינו של אדם המפרסם תצלום, סרט או הקלטה של אדם, בעל אופי מיני כדין אדם הפוגע במזיד בפרטיותו של אחר לפי חוק הגנת הפרטיות. כלומר: העונש על הפצת תמונה או סרטון אינטימי הנו עד 5 שנות מאסר. כפי שניתן לראות, מדובר בעבירה פלילית חמורה המסווגת כעבירה מסוג פשע. כאן המקום לציין כי מלבד העובדה שהפצת תמונות או סרטונים אינטימיים ברשת נחשבת לעבירה פלילית, מדובר גם בעוולה נזיקית כך שלמעשה, אדם המפיץ תמונות או סרטונים בעלי אופן מיני ברשת, עשוי לשאת הן בסנקציה פלילית והן בסנקציה אזרחית (תשלום פיצויים לנפגע העבירה).


מהו פרסום על פי חוק הסרטונים?

באופן מפתיע, בחוק אין הגדרה ספציפית לפעולות הנחשבות ל"פרסום". ואולם, בהנחיית פרקליט המדינה העוסקת בשיקולי חקירה והעמדה לדין בגין עבירות על פי חוק הסרטונים נאמר בין היתר כי פרסום יכול להיעשות אף כאשר החשוד החזיק את הסרטון, התצלום או ההקלטה בתיקיית שיתוף קבצים המאפשרת למשתמשים אחרים גישה לקבצים הללו. כמו כן, בוודאי שפרסום באמצעות הוואטסאפ, בפייסבוק או ברשתות החברתיות – עשוי להיחשב כפרסום.


מי צפוי להיחקר בעבירה לפי חוק הסרטונים - האם הראשון שהפיץ את התוכן המיני או שכל אחד מהמשתתפים בשרשרת ההעברה?

בהתאם להנחיית פרקליט המדינה יש לחקור את שתי החוליות הראשונות שלקחו חלק בהפצת התוכן המיני. בנוסף, יש להגיע במאמץ סביר גם לחוליות ביניים. כלומר: אם קיבלתם תמונה, סרטון או הקלטה בעלי אופי מיני אפילו באקראי בקבוצת הוואטסאפ ובחרתם לשתף את התוכן האמור – אתם מסתכנים בביצוע עבירה פלילית. גם אם מדובר בשיתוף חד פעמי וללא קשר אם התוכן המיני הפך לוויראלי או לא.


זומנת לחקירה במשטרה בחשד להפצת תמונות או סרטונים אינטימיים? הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה לפי חוק הסרטונים?

יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי ללא דיחוי. ייעוץ לפני חקירה במשטרה, עשוי לשנות את תוצאת ההליך בצורה משמעותית ולהמתיק את רוע הגזירה. כמו כן, עורך דין פלילי ידע להסביר לך מהן זכויותייך במהלך החקירה במשטרה, ואף במקרים מסוימים עשוי להביא לסגירת תיק החקירה נגדך. אם כבר הוגש נגדך כתב אישום, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי לייעוץ משפטי פרטני כדי לבחון מהי האסטרטגיה הנכונה בה יש לפעול בתיק. עורך דין ברוך גדע, בעל ניסיון בייעוץ, ליווי וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה בעבירות מין בכלל ובעבירת הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים ברשת בפרט.

אם זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום פרסום תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני, אל תהסס ופנה כעת להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.


משרדנו מתחייב להקצות את כלל המשאבים העומדים לרשותו, על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

Comments


bottom of page