Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page
compress bg (1).webp
עורך דין ברוך גדע
055-660-1981
ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים פליליים בכל רחבי הארץ
עורך דין פלילי ברוך גדע
לייעוץ התקשרו 055-660-1981 או השאירו פרטים:
-אודות הכותב-
עורך דין ברוך גדע

עו"ד ברוך גדע, מייסד המשרד, בוגר תואר ראשון במשפטים, יוצא פרקליטות מחוז חיפה ומומחה בייעוץ, ליווי וייצוג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים. 

לקריאה נוספת

-לקוחות ממליצים-

עורך דין הטרדה מינית


עורך דין הטרדה מינית
עורך דין הטרדה מינית

מדי שנה מוגשות למשטרת ישראל אלפי תלונות בגין הטרדות מיניות. נוכח אופייה ומהותה של עבירה זו, אשר לעתים קרובות מתרחשת תוך כדי "חיזור", מבלי כוונה לפגוע בנפגע/ת העבירה – תלונות רבות בגין הטרדות מיניות נסגרות, וזאת בשל תשתית ראייתית מטושטשת וחסרה. יחד עם זאת, היקף התלונות מוביל לכלל מסקנה – הטרדות מיניות הינן מכת מדינה של ממש. בשורות הבאות, עורך דין פלילי ברוך גדע, מומחה בייצוג חשודים ונפגעי עבירה שחוו הטרדה מינית, מסביר מהי הטרדה מינית, מה העונש בגין עבירה זו, מה ההבדל בין הטרדה מינית לחיזור ומתי מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין הטרדה מינית מנוסה בתחום.


עורך דין הטרדה מינית – מה נחשב להטרדה מינית?

בשנת 1988 נחקק החוק למניעת הטרדה מינית, מטרתו של החוק הינה לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו, חירותו ופרטיותו של האדם וכדי לקדם שוויון בין המינים. בשנת 2014 נוסף תיקון מס' 10 לחוק, ובו התווסף סעיף הנוגע להפצת תמונות וסרטונים אינטימיים, הזכה לכינוי "חוק הסרטונים".

סעיף 3 לחוק, מונה שורה של מצבים ומעשים הנחשבים להטרדה מינית:

 1. סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

 2. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות.

 3. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות. חשוב לדעת כי אין הכרח שהפניות המופנות למוטרד יעשו פנים מול פנים, גם שליחת הודעות מטרידות, הודעות קוליות והטרדה באמצעות הפייסבוק או הוואטסאפ המתמקדות במיניותו של המוטרד יחשבו להטרדה מינית לכל דבר ועניין.

 4. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

כפי שניתן להבין, הטרדה מינית עשויה להתבצע במגוון התנהגויות. לעתים, באופן מילולי תוך אמירת "מחמאות" מחזרות, דרך הצעות מיניות ועד הפעלת אמצעי לחץ וסחיטה.


מה העונש על הטרדה מינית?

החוק קובע עונש של עד שתי שנות מאסר, בגין הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו וכן בגין התייחסות מבזה או משפילה המופנית כלפי אדם ביחס למינו או מיניותו, לרבות בקשר לנטייתו המינית – כל אלה כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעוניין בכך. חשוב לדעת, כי ייתכנו מצבים בהם יסודות העבירה יתקיימו והדבר ייחשב להטרדה מינית, אפילו אם קורבן העבירה לא הראה כי אינו מעוניין. למשל:

 1. כאשר העבירה בוצעה כלפי קטין או חסר ישע תוך ניצול יחסי תלות, חינוך או טיפול. ואם מדובר בקטין מתחת לגיל 15 - גם בלא ניצול יחסי תלות ומרות.

 2. תוך ניצול יחסי מרות במסגרת שירות צבאי או בעבודה, דוגמה: מנכ"ל שמטריד מינית עובדת הכפופה לו.

 3. בין יחסי מטפל-מטופל במסגרת טיפול נפשי או בריאותי, תוך ניצול יחסי הכוחות בין המטפל למטופל.

 4. תוך ניצול יחסי מרות או תלות, במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או של מי שמתחזה להיות כהן דת או של אדם הידוע או המציג את עצמו כבעל סגולות רוחניות מיוחדות.

 5. לתלמיד או לסטודנט, תוך ניצול יחסי מרות בלימודים.

 6. לתלמיד בכיתה י"ב, י"ג או י"ד, שאינו קטין, תוך ניצול יחסי מרות בלימודים.

 7. לכל אדם, מצדו של עובד הציבור במילוי תפקידו או בקשר אליו ותוך שימוש לרעה בסמכותו – תוך ניצול יחסי מרות או תלות של האדם בעובד הציבור.

בנוסף, החוק קובע עונש של עד חמש שנות מאסר בכל הנוגע להטרדה מינית שעניינה הפצת תמונות, סרטונים או הקלטה של אדם בעלי אופי מיני.


פיצויים בשל הטרדה מינית

מעבר לעובדה כי הטרדה מינית הינה עבירה פלילית, הרי שבנוסף עבירה זו גוררת עמה הליכים משמעתיים, עד כדי איבוד מקום העבודה. בנוסף לכך, הטרדה מינית נחשבת לעוולה אזרחית שעשויה לזכות את נפגע העבירה בפיצוי של עד 120,000 ₪ בלא הוכחת נזק.


מתי לשכור את שירותיו של עורך דין הטרדה מינית?

בין אם מדובר בחשוד ובין אם מדובר בנפגע/ת עבירה, התשובה לשאלה מתי יש לשכור את שירותיו של עורך דין הטרדה מינית הינה זהה – מיד עם הגשת התלונה (כשמדובר בנפגע/ת עבירה) או מיד בתחילת החקירה (כשמדובר בחשוד).

נפגע/ת עבירה – עורך דין הטרדה מינית ידע כיצד להנחות אותך לפני הגשת התלונה במשטרה ובתוך כך יסייע לך בגיבוש תשתית ראייתית לפני הגשת התלונה, וזאת במטרה שבסופו של יום אכן יוגש כתב אישום נגד החשוד. מעבר לכך, עו"ד הטרדה מינית יהיה שם כדי לתמוך בך בפן הרגשי ולסייע לך בכל האספקטים הפסיכולוגיים הקשורים בהגשת התלונה, ככל שתזדקק/י לכך. כן המקום לציין כי אם את/ה מתבלט/ת אם להגיש את התלונה מתוך חשש מהפוגע שמא יתנכל לך, אזי דע/י לך כי העונש בגין התנכלות על רקע הגשת תלונה או תביעה אזרחית הינו עד שלוש שנות מאסר. בנוסף ניתן לתבוע פיצוי כספי בגין ההתנכלות זו.


חשודים ונאשמים - אם הוגשה נגדך תלונה בחשד להטרדה מינית, יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי ללא דיחוי. ייעוץ לפני חקירה במשטרה, עשוי לשנות את תוצאת ההליך בצורה משמעותית. עורך דין פלילי בעל ניסיון ידע להסביר לך מהן זכויותייך במהלך החקירה, ובמקרים מסוימים עשוי להביא לסגירת תיק החקירה נגדך בלא הגשת כתב אישום. אם כבר הוגש נגדך כתב אישום, מומלץ לפנות לעורך דין הטרדה מינית לייעוץ משפטי פרטני, על מנת לבחון מהי האסטרטגיה הנכונה בה יש לפעול בתיק.


זקוקים לייעוץ, ליווי או ייצוג משפטי מעורך דין הטרדה מינית?

עורך דין ברוך גדע, מומחה בייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה בהליכים פליליים ומשמעתיים הנוגעים לעבירות מין בכלל והטרדה מינית בפרט. משרדנו משתף פעולה עם עורכי דין מובילים בתחומי הנזיקין והעבודה, וזאת על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורך, תוך מתן מענה משפטי יסודי, יעיל וממוקד.

אם זומנת לחקירה, הוגש נגדך כתב אישום או נפגעת מעבירת הטרדה מינית, אל תהסס ופנה כעת להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.


משרדנו מתחייב להקצות את כלל המשאבים העומדים לרשותו, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורך!

Comments


bottom of page