עבירות סמים | עורך דין עבירות סמים

עבירות סמים

בעוד שבעבר עבירות סמים היו בעיקר נחלתם הבלעדית של עבריינים חוזרים, כיום, אנו שומעים חדשות לבקרים כי אנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה מסתבכים בעבירות סמים.

במדינת ישראל, עבירות הסמים מוסדרות בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973.

פקודת הסמים אינה עורכת הבחנה בין "סמים קלים" כמו קנבוס, מריחואנה וחשיש לבין "סמים קשים" כמו הרואין, קוקאין וכד'. בחוק קיימת רשימה ובה הסמים האסורים במדינת ישראל.

פקודת הסמים מגדירה מגדירה מהי הכמות המוגדרת ל"שימוש עצמי". ההבחנה בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין החזקת סם שאינו לשימוש עצמי הינה קרדינלית. שכן, בעוד שהעונש המרבי על עבירת החזקת סמים לשימוש עצמי הינו עד שלוש שנות מאסר, חריגה מכמות הסמים המוגדרת כשימוש עצמי מקימה חזקה שהסם נועד שלא לצריכה עצמית, מה שעשוי להחמיר את הענישה לעד 20 שנות מאסר בגין עבירות של הכנה, הפקה, ייבוא, ייצוא, סחר והחזקה של סמים. כמו כן, בעבירה שעניינה מתן סמים לקטינים או שידול קטינים לסמים העונש המרבי הנו 25 שנות מאסר.

במאמר הבא, עורך דין פלילי עבירות סמים ברוך גדע מסביר אודות עבירות הסמים: מהי כמות הסם המוגדרת בחוק כ"שימוש עצמי"? מה ההשלכות של החריגה מכמות זו? האם מותר למשטרה לבצע חיפוש בלא צו כשמדובר בעבירות סמים? ועל הענישה הנוהגת בעבירות סמים. 

עבירות סמים - מהי כמות הסם המוגדרת בחוק כ"שימוש עצמי"?

קנבוס - עד 15 גרם

אופיום - עד 2 גרם

לס"ד - עד 3 תבליות

קוקאין - עד 0.3 גרם

הרואין - עד 0.3 גרם

מתאדון - עד 0.3 גרם

מתאמפטאמין (מת') - עד 0.2 גרם     

  

*מדובר בכמויות נטו. 

חוות דעת בתיקי סמים

לאחר תפיסת הסמים הם מועברים למעבדה האנליטית הממוקמות במטה הארצי בירושלים לבדיקה. במעבדה מועסקים רוקחים, כימיאים ואנשי מז"פ אשר להם המומחיות בנושא. בסיומה של הבדיקה, מצורפת לתיק חוות דעת שבכוחה להראות אם אכן מדובר בסם מסוכן, סוגו ומשקלו.

חשוב לזכור כי על התביעה להוכיח מעל לכל ספק סביר כל עובדה הנטענת בכתב האישום. לפיכך, בתיקי סמים על התביעה להוכיח באמצעות חוות דעת כי אכן מדובר בסם ולא בחומר אחר כגון אבקת כביסה, עלי תרד וכיוצא באלה.

חיפוש סמים ללא צו 

רבים אינם יודעים אך בהתקיים התנאים שבחוק, שוטר רשאי לבצע חיפוש בבית ללא צו חיפוש.

נוכח הפגיעה בזכות החוקתית של האדם לפרטיות ולצנעת חייו, אין לשוטר סמכות "אוטומטית" לבצע חיפוש ללא צו אלא על השוטר לבסס יסוד סביר לחשד.

מהו אותו יסוד סביר לחשד?

תנאי זה אינו ניתן להגדרה חד משמעית אלא נבחן על פי נסיבותיו הפרטניות של כל מקרה ומקרה.

על פי מבחני הפסיקה, יסוד סביר לחשד חייב להיות מבוסס על נסיבות אובייקטיביות כגון: מידע מודיעיני, ריח של סמים, התנהגות חשודה ועוד.

כמו כן, בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בהלכת בן חיים שוטר רשאי לבצע חיפוש ללא צו ואף ללא חשד סביר. על מנת להכשיר חיפוש שכזה על השוטר להבהיר לאזרח כי יש לו את הזכות לסרב לביצוע החיפוש וכי סירובו לא ייזקף לחובתו. במידה והאזרח מסכים לביצוע החיפוש, הרי שמדובר ב"הסכמה מדעת" והחיפוש קביל מבחינה משפטית.

הענישה על עבירות סמים

הן המחוקק והן ובתי המשפט רואים בחומרה רבה בנגע הסמים. 

כאמור, בעוד שהעונש המרבי בעבירות של החזקת סמים לשימוש עצמו הנו 3 שנות מאסר, העונש המרבי בגין עבירות גידול סמים, ייבוא וסחר הנו 20 שנות מאסר.

בנוסף לעונש המאסר, בסמכות בית המשפט להורות על ענישה נלווית ולהטיל סנקציות כגון שלילת רישיון נהיגה, ענישה על תנאי, קנס וחילוט (החרמת הסמים שנתפסו כמו גם את רכושו של הנאשם).

הלכה למעשה, בתיקי סמים ישנה קשת ענישה רחבה. במסגרת שיקולי הענישה, בתי המשפט מתחשבים בעבירה המיוחסת לנאשם, בסוג הסם שנתפס, בעברו הפלילי של הנאשם, בכמות הסם שנתפסה ובהמלצותיו של שירות המבחן (ככל שהנאשם נשלח לתסקיר).

מעצר עד תום ההליכים בעבירות סמים

עבירות סמים שלא לשימוש עצמי מקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית, הקבועה בסעיף 21(א)(1)(ג)(3) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים). על פי פסיקת בתי המשפט, רק במקרים חריגים ויוצאי דופן ניתן לשלול חזקת מסוכנות זו ולהצדיק חלופת מעצר. עם זאת, אין מדובר בכלל בל יעבור וכל מקרה נבחן על פי נסיבותיו. בהקשר זה, חשוב להדגיש כי קיימת חשיבות רבה לבחירת עורך הדין המייצג בתיק. עורך דין הבקיא ברזי המשפט הפלילי יפעל להציג את צדדיו החיוביים של הנאשם באור חיובי ובכך להגדיל את הסיכויים לשחררו לחלופת מעצר.

עורך דין פלילי לעבירות סמים

יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי ללא דיחוי. ייעוץ לפני חקירה עשוי לשנות את תוצאת ההליך בצורה משמעותית. עורך דין פלילי ידע להסביר לך מהן הזכויות שלך במהלך החקירה ואף עשוי להביא לסגירת התיק כנגדך. אם כבר הוגש נגדך כתב אישום, פנה לעורך דין פלילי לייעוץ משפטי על מנת לבחון מהי האסטרטגיה המשפטית הנכונה ביותר בה יש לפעול בתיק.

זכור! עבירות סמים הן עבירות חמורות המקימות חזקת מסוכנות הקבועה בחוק.

משרדנו ממוקם בקריות ומספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בכלל עבירות הסמים, לרבות החזקת סמים, מעבדות סמים וסחר בסמים. 

אם זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת סמים, פנה להתייעצות  עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.