ייעוץ לפני חקירה | חקירה במשטרה

ייעוץ לפני חקירה

אחת מזכויות היסוד הקיימות לחשודים הינה זכות ההיוועצות, קרי-קבלת ייעוץ לפני חקירה. אף על פי ששלב החקירה הנו שלב התחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי, לשלב זה עשויות להיות השלכות הרות גורל על תוצאת ההליך הפלילי כולו. המידע אותו ימסור החשוד במהלך חקירתו עשוי להטות את הכף ולהכריע באם חקירת המשטרה תסתיים בלא כלום, או שמה חקירת המשטרה תוביל להגשת כתב אישום. במאמר הבא, עורך דין ברוך גדע מציג עצות זהב אשר יסייעו לכם רבות בעת חקירה תחת אזהרה במשטרה. 

ייעוץ לפני חקירה במשטרה - מה מעמדך?

עם כניסתך לחדר החקירות, עלייך לוודא מהו מעמדך. כלומר: האם אתה נחקר תחת אזהרה - כחשוד בביצוע עבירה או האם אתה נחקר כעד לביצוע עבירה שמתבקש למסור "עדות פתוחה". אם הנך נחקר כחשוד, זכותך לקבל ייעוץ לפני חקירה במשטרה וכן לשמור על זכות השתיקה. לעומת זאת, אם אתה נחקר כעד, זכות ההיוועצות אינה מוקנית לך. כמו כן, כשמדובר בעדות פתוחה, זכות השתיקה שמוקנית לעד הינה מצומצמת רק לשאלות שבכוחן להפלילו. חשוב לציין: גם מי שנחקר כעד, עלול למצוא את עצמו כחשוד בביצוע עבירה וזאת בשל התנהלות לא נכונה בעת מסירת הגרסה או בשל מידע אחר שיעלה תוך כדי החקירה. לכן, חשוב לכל אדם שנחקר בתחנת המשטרה שלא להקל בכך ראש ולהשיב לשאלות החוקרים בכובד ראש תוך נקיטת משנה זהירות.

יש לפנות לעורך דין פלילי באופן מיידי

אם זומנת לחקירה או נעצרת, הדבר החשוב ביותר שעליך לעשות הוא לפנות ללא דיחוי לעורך דין פלילי וזאת לפני שתמסור כל פרט מידע למשטרה. לעתים, חשודים או בני משפחתם מקלים ראש בחשיבות הפניה לעורך דין פלילי לפני החקירה ומטעמים שונים פונים לעורך דין אשר אינו בקי ברזי המשפט הפלילי. כך למשל, מטעמי חיסכון או היכרות מוקדמת, חשודים או בני משפחתם פונים ל"עורך דין של המשפחה" ובוחרים להיוועץ עמו. פעולה זו, עלולה להסב נזק רב. שכן, רק עורך דין מומחה ובעל ניסיון והידע הנדרשים במשפט הפלילי ידע לתת את העצה הנכונה.

היזהר מהבטחות שווא

לאורך כל החקירה עליך לזכור ולהפנים היטב כי תפקידו של חוקר המשטרה היא לאסוף ראיות מפלילות כנגדך, שבסופו של יום יבשילו לכדי הגשת כתב אישום. 
לעתים, חוקרי המשטרה ישתמשו בטקטיקות שונות על מנת לחלץ ממך הודאה, הבטחות כמו "אם תודה - תשוחרר" או "אם תודה התיק נגדך ייסגר" - לא יובילו לשחרורך ולבטח לא יובילו לסגירת התיק, אלא להפך - במרבית מהמקרים הודאה עשויה לסבך אותך עוד יותר. 

הכל מתועד, מוסרט ומוקלט

עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת. מרגע כניסתך לתחנת המשטרה, כבר במסדרון הכניסה לתחנה, בהפסקת הסיגריה ליד מכונת הקפה או בשיחת חולין עם החוקר מחוץ לחדר החקירות - עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת.

השוטרים אינם חברים שלך

כחלק מתרגיל חקירה, ייתכן שהחוקר ינסה להתיידד איתך. החוקר יציע לך שתייה או סיגריה וידבר איתך על נושאים אישיים והכל כדי לגרום לך להרגיש בנוח ולהיפתח בפניו. אל תתפתה לפתח שיחות חולין עם החוקר.

גם אם נראה לך כי החוקר הוא אדם נחמד שבא לעזרתך - עליך להפנים כי חוקר המשטרה אינו חבר שלך. חוקר המשטרה אינו רוצה לעזור לך. מטרתו של החוקר היא אחת - והיא לאסוף ראיות כנגדך. 

וודאו שכל מה שמסרתם תועד

עם סיום החקירה, החוקר יבקש מכם לחתום על פרוטוקול החקירה ולאשר את תוכנה. חשוב להדגיש: גם אם אתם לחוצים, עייפים, עצבניים ומאוד רוצים שהכל יהיה מאחוריכם - האטו! השקיעו זמן לקריאה מדוקדקת של פרוטוקול החקירה. חשוב שהדברים אותם מסרתם יתועדו בפרוטוקול החקירה כהווייתם וכפי שנמסרו על ידכם במדויק. ככל שגרסתכם לא נרשמה כראוי-תעמדו על כך כי פרוטוקול החקירה יתוקן בו מקום. 
אל תחתמו על פרוטוקול החקירה עד שתוודאו שהוא משקף את גרסתכם כפי שנמסרה.

זכרו! החקירה במשטרה היא השלב ההתחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי. גרסתכם בחקירה עשויה להשפיע על המשך ההליך לרבות בקשר להארכת מעצר ימים וכן באם יוחלט בסופו של יום שיוגש נגדכם כתב אישום

זכות השתיקה

אחד הזכויות החוקתיות המוכרות ביותר הינה זכות השתיקה. זכות השתיקה מגלמת את אחד העקרונות הבסיסיים במשפט הפלילי לפיו, כל אדם חף מפשע - כל עוד לא הוכחה אשמתו. יחד עם זאת, אין זה אומר שלשתוק במהלך החקירה זו האפשרות הטובה ביותר. ההתלבטות בין אם לדבר ולמסור גרסה לחוקרים או לשמור על זכות השתיקה, מתחזקת לאור העובדה כי החשוד ועורך דינו אינם חשופים לחומרים המצויים בידי היחידה החוקרת. לכן, כל מקרה נבחן לגופו. ישנם מצבים בהם כדאי לשמור על זכות השתיקה, וישנם מצבים שבהם דווקא מומלץ להשיב לשאלות החוקרים. לכן, מומלץ להיוועץ עם עורך דין העוסק במשפט הפלילי.

זקוק לייעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי?

חקירה במשטרה עשויה להיות סיטואציה מלחיצה, הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת כשהנחקר מעולם לא נתקל ברשויות החוק וזו חקירתו הראשונה. בכל מקרה, התנהלותך בעת החקירה צריכה להיות קרה, מחושבת ושקולה. מומלץ שלא לחשוב שאם לא ביצעת עבירה אז אין ממה לחשוש ולכן עצתי היא לא לוותר על זכות ההיוועצות ולהסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי לקבלת ייעוץ לפני חקירה.

אם זומנת לחקירה במשטרה, פנה להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981 או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.