ייעוץ לפני חקירה | חקירה במשטרה

ייעוץ לפני חקירה

אחת מזכויות היסוד הקיימות לחשודים הינה זכות ההיוועצות, קרי-קבלת ייעוץ לפני חקירה. אף על פי ששלב החקירה הנו שלב התחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי, לשלב זה עשויות להיות השלכות הרות גורל על תוצאת ההליך הפלילי כולו. המידע אותו ימסור החשוד במהלך חקירתו עשוי להטות את הכף ולהכריע באם חקירת המשטרה תסתיים בלא כלום, או שמה חקירת המשטרה תוביל להגשת כתב אישום. במאמר הבא, עורך דין ברוך גדע מציג עצות זהב אשר יסייעו לכם רבות בעת חקירה תחת אזהרה במשטרה. 

ייעוץ לפני חקירה - מה מעמדך?

עם כניסתך לחדר החקירות, עלייך לוודא מהו מעמדך. כלומר: האם אתה נחקר תחת אזהרה - כחשוד בביצוע עבירה או האם אתה נחקר כעד ומוסר "עדות פתוחה". אם הנך נחקר כחשוד, זכותך לקבל ייעוץ לפני חקירה וכן לשמור על זכות השתיקה. לעומת זאת, לעד לא שמורה הזכות לשתוק באופן מלא בחקירה, אלא מותר לו שלא להשיב על שאלות ספציפיות, אם תשובה לשאלות אלו עשויה להפליל אותו.  חשוב לציין כי גם מי שנחקר כעד, עלול למצוא את עצמו נחקר תחת אזהרה והופך לחשוד וזאת בשל התנהלות לא נכונה. לכן, כלל חשוב הוא לכל אדם שנחקר בתחנת המשטרה, להשיב על שאלות החוקרים בכובד ראש ולנקוט במשנה זהירות. 

יש לפנות לעורך דין פלילי באופן מיידי

אם זומנת לחקירה או נעצרת, הדבר החשוב ביותר שעליך לעשות הוא לפנות ללא דיחוי לעורך דין פלילי וזאת לפני שתמסור כל פרט מידע למשטרה. לעתים, חשודים או בני משפחתם מקלים ראש בחשיבות הפניה לעורך דין פלילי לפני החקירה ומטעמים שונים פונים לעורך דין אשר אינו בקי ברזי המשפט הפלילי. כך למשל, מטעמי חיסכון או היכרות מוקדמת, חשודים או בני משפחתם פונים ל"עורך דין של המשפחה" ובוחרים להיוועץ עמו. פעולה זו, עלולה להסב נזק רב. שכן, רק עורך דין מומחה ובעל ניסיון והידע הנדרשים במשפט הפלילי ידע לתת את העצה הנכונה.

היזהר מהבטחות שווא

לאורך כל החקירה עליך לזכור ולהפנים היטב כי תפקידו של חוקר המשטרה היא לאסוף ראיות מפלילות כנגדך, שבסופו של יום יבשילו לכדי הגשת כתב אישום. 
לעתים, חוקרי המשטרה ישתמשו בטקטיקות שונות על מנת לחלץ ממך הודאה, הבטחות כמו "אם תודה - תשוחרר" או "אם תודה התיק נגדך ייסגר" - לא יובילו לשחרורך ולבטח לא יובילו לסגירת התיק, אלא להפך - במרבית מהמקרים הודאה עשויה לסבך אותך עוד יותר. 

הכל מתועד, מוסרט ומוקלט

עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת. מרגע כניסתך לתחנת המשטרה, כבר במסדרון הכניסה לתחנה, בהפסקת הסיגריה ליד מכונת הקפה או בשיחת חולין עם החוקר מחוץ לחדר החקירות - עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת.

השוטרים אינם חברים שלך

לעתים, החוקר ינסה להתיידד איתך. החוקר יציע לך שתייה או סיגריה וידבר איתך על נושאים אישיים וזאת כדי לגרום לך להרגיש בנוח ולהיפתח בפניו. אל תתפתה לפתח שיחות חולין עם החוקר.

גם אם נראה לך כי החוקר הוא אדם נחמד שבא לעזרתך - עליך להפנים כי חוקר המשטרה אינו חבר שלך. חוקר המשטרה אינו רוצה לעזור לך. מטרתו של החוקר היא אחת - והיא לאסוף ראיות כנגדך. 

וודאו שכל מה שמסרתם תועד

עם סיום החקירה, החוקר יבקש מכם לחתום על פרוטוקול החקירה ולאשר את תוכנה. חשוב להדגיש: גם אם אתם לחוצים, עייפים, עצבניים ומאוד רוצים שהכל יהיה מאחוריכם - האטו! השקיעו זמן לקריאה מדוקדקת של פרוטוקול החקירה. חשוב שהדברים אותם מסרתם יתועדו בפרוטוקול החקירה כהווייתם וכפי שנמסרו על ידכם במדויק. ככל שגרסתכם לא נרשמה כראוי-תעמדו על כך כי פרוטוקול החקירה יתוקן בו מקום. 
אל תחתמו על פרוטוקול החקירה עד שתוודאו שהוא משקף את גרסתכם כפי שנמסרה.

זכרו! החקירה במשטרה היא השלב ההתחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי. גרסתכם בחקירה עשויה להשפיע על המשך ההליך לרבות בקשר להארכת מעצר ימים וכן באם יוחלט בסופו של יום שיוגש נגדכם כתב אישום

זקוק לייעוץ לפני חקירה במשטרה?

חקירה במשטרה עשויה להיות סיטואציה מלחיצה, הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת כשהנחקר מעולם לא נתקל ברשויות החוק וזו חקירתו הראשונה. בכל מקרה, התנהלותכם בעת החקירה צריכה להיות קרה, מחושבת ושקולה ככל האפשר. מומלץ שלא לחשוב שאם לא ביצעת עבירה אז אין ממה לחשוש ולכן עצתי היא להיוועץ בעורך דין פלילי טרם החקירה. משרדנו ממוקם בקריות וישמח לתת מענה.  

פנה להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.

הגעה מהירה במיוחד לתחנות המשטרה בחיפה והקריות.