ייעוץ לפני חקירה

אחת מזכויות היסוד הקיימות לחשודים הינה זכות ההיוועצות, קרי-קבלת ייעוץ לפני חקירה. לעתים, חשודים רבים בוחרים שלא לממש זכות זו מסיבות שונות. אף על פי ששלב החקירה הנו שלב התחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי, לשלב זה עשויות להיות השלכות הרות גורל על תוצאת ההליך הפלילי כולו. המידע אותו ימסור החשוד במהלך חקירתו עשוי להטות את הכף ולהכריע באם חקירת המשטרה תסתיים בלא כלום, או שמה חקירת המשטרה תוביל להגשת כתב אישום. 

במאמר הבא, עורך דין פלילי ברוך גדע יציג עצות זהב אשר יסייעו לכם בעת חקירה במשטרה. 

ייעוץ לפני חקירה - מה מעמדך?

עם כניסתך לחדר החקירות, עלייך לוודא מהו מעמדך. כלומר: האם אתה נחקר כחשוד בביצוע עבירה או כעד. לחשוד יש זכות להיוועץ בעורך דין לפני שהוא משיב על שאלות וכן לשמור על זכות השתיקה ולא להשיב לשאלות החוקרים. לעומת זאת, לעד אין זכות לשתוק באופן מלא בחקירה, אלא מותר לו לא להשיב על שאלות ספציפיות, אם תשובה לשאלות אלו עשויה להפליל אותו. עם זאת, חשוב לציין כי גם מי שנחקר כעד, עלול למצוא את עצמו נחקר תחת אזהרה והופך לחשוד וזאת בשל התנהלות לא נכונה. לכן, כלל חשוב הוא לכל אדם שנחקר בתחנת המשטרה, להשיב על שאלות החוקרים בכובד ראש ולנקוט במשנה זהירות. 

יש לפנות לעורך דין פלילי באופן מיידי

אם זומנתם לחקירה או נעצרתם, הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות הוא לפנות ללא דיחוי לעורך דין פלילי וזאת לפני שתמסרו כל פרט מידע למשטרה. לעתים, חשודים או בני משפחתם מקלים ראש בחשיבות הפניה לעורך דין פלילי לפני החקירה ומטעמים שונים פונים לעורך דין אשר אינו בקי ברזי המשפט הפלילי. כך למשל, מטעמי חיסכון או היכרות מוקדמת, חשודים או בני משפחתם פונים ל"עורך דין של המשפחה" ובוחרים להיוועץ עמו. פעולה זו, עלולה להסב עבורכם נזק רב. שכן, רק עורך דין מומחה ובעל ניסיון והידע הנדרשים במשפט הפלילי ידע לתת לכם את העצה הנכונה.

היזהרו מהבטחות שווא

לאורך כל החקירה עליך לזכור ולהפנים היטב כי תפקידו של חוקר המשטרה היא לאסוף ראיות מפלילות כנגדך, שבסופו של יום יבשילו לכדי הגשת כתב אישום. 
לעתים, חוקרי המשטרה ישתמשו בטקטיקות שונות על מנת לחלץ ממך הודאה, הבטחות כמו "אם תודה - תשוחרר" או "אם תודה התיק נגדך ייסגר" - לא יובילו לשחרורך ולבטח לא יובילו לסגירת התיק, אלא להפך - במרבית מהמקרים הודאה עשויה לסבך אותך עוד יותר. 

הכל מתועד, מוסרט ומוקלט

עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת. מרגע כניסתך לתחנת המשטרה, כבר במסדרון הכניסה לתחנה, בהפסקת הסיגריה ליד מכונת הקפה או בשיחת חולין עם החוקר מחוץ לחדר החקירות - עליך לקחת בחשבון שכל תנועה וכל אמירה שלך מתועדת ומוקלטת.

השוטרים אינם חברים שלך

לעתים, החוקר ינסה להתיידד איתך. החוקר יציע לך שתייה או סיגריה וידבר איתך על נושאים אישיים וזאת כדי לגרום לך להרגיש בנוח ולהיפתח בפניו. אל תתפתה לפתח שיחות חולין עם החוקר.

גם אם נראה לך כי החוקר הוא אדם נחמד שבא לעזרתך. עליך להפנים כי חוקר המשטרה אינו חבר שלך. חוקר המשטרה אינו רוצה לעזור לך. מטרתו של החוקר היא אחת - והיא לאסוף ראיות כנגדך. 

וודאו שכל מה שמסרתם תועד

עם סיום החקירה, החוקר יבקש מכם לחתום על פרוטוקול החקירה ולאשר את תוכנה. חשוב להדגיש: גם אם אתם לחוצים, עייפים, עצבניים ומאוד רוצים שהכל יהיה מאחוריכם - האטו! השקיעו זמן לקריאה מדוקדקת של פרוטוקול החקירה. חשוב שהדברים אותם מסרתם יתועדו בפרוטוקול החקירה כהווייתם וכפי שנמסרו על ידכם במדויק. ככל שגרסתכם לא נרשמה כראוי-תעמדו על כך כי פרוטוקול החקירה יתוקן בו מקום. 
אל תחתמו על פרוטוקול החקירה עד שתוודאו שהוא משקף את גרסתכם כפי שנמסרה.

זכרו! החקירה במשטרה היא השלב ההתחלתי על ציר הזמן בהליך הפלילי. גרסתכם בחקירה עשויה להשפיע על המשך ההליך לרבות בקשר להארכת מעצר ימים וכן באם יוחלט בסופו של יום שיוגש נגדכם כתב אישום

זקוק לייעוץ לפני חקירה במשטרה?

חקירה במשטרה עשויה להיות סיטואציה מלחיצה, הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת כשהנחקר מעולם לא נתקל ברשויות החוק וזו חקירתו הראשונה. בכל מקרה, התנהלותכם בעת החקירה צריכה להיות קרה, מחושבת ושקולה ככל האפשר. מומלץ שלא לחשוב שאם לא ביצעת עבירה אז אין ממה לחשוש ולכן עצתי היא להיוועץ בעורך דין פלילי טרם החקירה. משרדנו ממוקם בקריות וישמח לתת מענה.  

פנה להתייעצות עמנו בטלפון 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.

הגעה מהירה במיוחד לתחנות המשטרה בחיפה והקריות.

מאמר זה נכתב ע"י עורך דין פלילי בקריות ברוך גדע. המאמר מספק מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו. אין להסתמך על האמור במאמר זה מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם ועשויים להשתנות מעת לעת.

עורך דין פלילי ברוך גדע

זומנת לחקירה במשטרה? זקוק לייעוץ משפטי מעורך דין פלילי?

משרדנו זמין 24 שעות ביממה במספר 055-6601981 או

השאר פניה ונחזור אליך תוך זמן קצר:

אזורי שירות

עורך דין פלילי בצפון

עורך דין פלילי בקריות

עורך דין פלילי בחיפה

עורך דין פלילי במרכז

עורך דין פלילי בתל אביב

עורך דין פלילי בירושלים

עורך דין פלילי באשדוד

עורך דין פלילי באשקלון

עורך דין פלילי בבאר שבע

עורך דין פלילי ברוך גדע  

בקרו אותנו גם בפייסבוק:

כל הזכויות שמורות לעורך דין פלילי ברוך גדע ©