• עו"ד ברוך גדע

הטרדה טלפונית


הטרדה טלפונית עשויה לפגוע באורח חייו, בשלוותו ובפרטיותו של הקורבן המצוי בצדו השני של הקו. המדובר בשיחות חוזרות ונשנות ובתדירות גבוה, אשר מתבצעות לאורך היום ולעתים אף במהלך השעות הקטנות של הלילה. לעתים קרובות, הטרדה טלפונית מתבצעת לצד עבירות נוספות כגון פגיעה בפרטיות, איומים הטרדה מינית ועוד. בשורות הבאות, עו"ד ברוך גדע מסביר מהי הטרדה טלפונית, כיצד לבחון האם מדובר בהטרדה וכיצד מומלץ להתנהג אם נפלת קורבן להטרדה טלפונית.


הטרדה טלפונית – לשון החוק

הטרדה טלפונית מעוגנת במסגרת סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב – 1982 בזו הלשון:

"המשתמש במיתקן בזק באופן שיש בו כדי לפגוע, להפחיד, להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא כדין, דינו – מאסר שלוש שנים".

כפי שניתן לראות, העונש הקבוע לצד עבירה זו הנו עד שלוש שנות מאסר. עם זאת, בדרך כלל הענישה בעבירה מסוג זה הינה מקלה.


מה נחשב ל"מתקן בזק"?

חשוב להדגיש כי "מיתקן בזק" אינו רק טלפון נייח של חברת התקשורת בזק, אלא שמדובר בכל אמצעי טלפוניה – לרבות טלפונים ניידים ונייחים ולרבות שיחות, הודעות קוליות, וואטסאפ וכדומה.


כיצד ניתן לבחון אם מדובר בהטרדה?

על פי הפסיקה, על מנת שיסודות העבירה יתקיימו, יש לבחון בין היתר את כמות השיחות, פרק זמן בין שיחה לשיחה, התנהגות הקורבן, תוכן ההטרדות, מידת אי הנוחות שנגרמה לקורבן וכיוצא באלה. מכאן נובע כי לא כל שיחת טלפון מהווה הטרדה. התשובה לשאלה האם מקרה מסוים עולה כדי הטרדה עשויה משתנה בין מקרה למקרה.


כיצד להתנהג אם הוטרדת בטלפון?

ראשית, חשוב להבהיר למבצע העבירה את סירובך וכי אינך מעוניין שיצור עמך קשר. שנית, יש לתעד את כל השיחות וזאת על מנת לאסוף ולגבש תשתית ראייתית כנגד המטריד. שלישית, יש להגיש תלונה במשטרה.


זומנת לחקירה בחשד לביצוע עבירה של הטרדה טלפונית?

אף על פי שהטרדה טלפונית אינה נחשבת לעבירה חמורה, עדיין, עבירה זו עשויה להכתים את עתידך ככל שתתגבש תשתית ראייתית ויוגש נגדך כתב אישום. לכן, אם זומנת לחקירה באזהרה בחשד לביצוע עבירת הטרדה טלפונית מומלץ שלא להקל בכך ראש ולפנות לעורך דין פלילי שעוסק בתחום.

משרדנו ישמח לתת מענה ולהשיב לכל שאלה הקשורה בהטרדה טלפונית במספר 055-6601981, או השאר פרטים ונחזור אליך תוך זמן קצר.